Irish Angus Cattle Society

Show

Champion

Reserve

Tralee

  • Jesana Western Babe
  • Eustace Burke, Ballyginnane, Carrigaline, Cork
  • Goulding Princess
  • Matthew Goulding, Kilmore, Ballyduff, Co. Kerry

Bandon

  • Carrigroe Lady Jane D489
  • J & F Appelbe, Carrigroe, Clonakilty, Cork
  • Clontead Bling
  • Eustace Burke, Ballyginnane, Carrigaline, Cork

Clonakilty

  • Carrigroe Phillie F627
  • J & F Appelbe, Carrigroe, Clonakilty, Cork
  • Jesana Western Babe
  • Eustace Burke, Ballyginnane, Carrigaline, Cork

Roundford

  • Ballydacker Lady Jenny G458
  • John P Healy, Knockdoe East Claregalway, Co. Galway
  • Joe Freyne Ballymote Rd, Charlestown Co. Mayo

Athlone

  • Tonroe Rosemary
  • Michael & Oliver Flanagan Moydrum Castle Pedigree Herds
  • Clooncolligan Caroline
  • Kevin Diffley, Clooncolligan Bornacoola,  Co. Leitrim

Barryroe  

  • Carrigroe Lady Jane  D489
  • J & F Appelbe, Carrigroe, Clonakilty, Cork
  • Jesana Western Babe
  • Eustace Burke, Ballyginnane, Carrigaline, Cork

Mullingar

 

 

Carbery

  • Carrigroe Lady Jane  D489
  • J & F Appelbe, Carrigroe, Clonakilty, Cork

 

Newcastlewest

  • Halbeath Kirsty E140
  • Martin & Michael Sheahan. Luddenmore, Grange, Kilmallock, Co. Limerick
  • Goulidng Princess
  • Matthew Goulding Ceol Na Mara, Kilmore, Ballyduff, Co. Kerry

Longford

  • Clooncolligan Caroline
  • Kevin Diffley, Clooncolligan, Bornacoola, Co. Leitrim

 

Crossmolina

  • Breaffy Photo F289
  • Philip Monnelly, Breaffy, Kincon, Ballina, Co. Mayo
  • Tonroe Rosemary
  • Michael & Oliver Flanagan, Moydrum Castle Pedigree Herds, Moydrum, Athlone, Co. Westmeath

Bonniconlon

 

 

Castlerea

  • Dillon Danny
  • John Farrell Mountdillon, Curraghroe, Co. Roscommon

 

Cloone 

 

 

Tullamore

CANCELLED

 

Ballinamore

CANCELLED

 

Swinford

CANCELLED

 

Roscommon

  • Clooncolligan Caroline
  • Kevin Diffley, Clooncolligan, Bornacoola,
  • Dillon Danny
  • John Farrell Mountdillon, Curraghroe, Co. Roscommon

Dundalk

CANCELLED

 

Ballyshannon

  • Colgagh Diamond
  • Peter & Mary Casey, Lisnalurg, Co. Sligo
  • Redbrae Beauty
  • James Pye, Redbrae, Castlegal PO

Mohill

  • Kerins Demi
  • Bernard Kerins, Carnaree, Ballymote, Co. Sligo
  • Michael Reynolds
  • Bohey, Drumlish, Co. Longford

Limerick

  • Carrigroe Lady Jane  D489
  • J & F Appelbe, Carrigroe, Clonakilty, Cork
  • Eustace Burke, Ballyginnane, Carrigaline, Cork

Iverk

  • Powerstown Cleopatra
  • Joseph Moran, Powerstown, Goresbridge, Co. Kilkenny
  • Luddenmore Fleur
  • Martin & Michael Sheahan, Luddenmore, Grange, Limerick

Elphin

  • Clooncolligan Caroline
  • Kevin Diffley, Clooncolligan, Bornacoola, Co. Leitrim
  • Kerins Demi
  • Bernard Kerins, Carnaree, Ballymote, Co. Sligo

Ballinrobe

 

 

Bantry

  • Carrigroe Phillie
  • J & F Appelbe, Carrigroe, Clonakilty, Co. Cork
  • Fellfort Exquisite
  • Ben & Elaine Ryall, Watergrasshill, Co. Cork
a_shows_5
showssub
18052008043-001

Carrigroe Lady Jane D489 Champion Bandon Show

J & F Appelbe, Carrigroe, Clonakilty, Cork

champion_clonakilty_show

Carrigroe Phillie F627 Champion Clonakilty Show

J & F Appelbe, Carrigroe, Clonakilty, Cork

230E4344 Champ Angus

Champion at Roundfort  Show

Shown by Bernadette Healy and owned by John Healy, Knockdoe East Claregalway

IMG_1045

Athlone Show Champion  -  Tonroe Rosemary - Exhibited by Michael & Oliver Flanagan, Moydrum

All Irelands 2008 193small

All Ireland Champion & RDS Champion of  Champions   2008 Supreme Champion

L  to  R : Derek Lovell (judge), John & Beatrice Appelbe, Clonakilty(Breeders) N. Little President Irish Angus,  Bride Foley presenting the Michael Foley Cup and Pat Bailey  Sponsor.

All Irelands 2008 193

All Irelands 2008 196

BAILEYS GLENHO  SUPREME  IRISH  ANGUS  ALL  IRELAND CHAMPION  2008

 -  Carrigroe Lady Jane D489   Exhibited by J & F Appelbe, Carrigroe, Clonakilty, Co. Cork

BAILEYS GLENHO  SUPREME  IRISH  ANGUS  ALL  IRELAND  RESERVE  CHAMPION  2008

 -  Netherton Fleur B199  -Exhibited by Martin & Michael Sheahan, Luddenmore, Kilmallock,  Limerick

All Irelands 2008 185

All Irelands 2008 191

 ALL  IRELAND  IRISH  ANGUS SENIOR MALE CHAMPION

- Lawsons Ford Lord Henrithierry , Exhibited by :Joseph Moran, Powerstown, Goresbridge, Co. Kilkenny.

ALL  IRELAND  IRISH  ANGUS  RESERVE SENIOR MALE CHAMPION

- Friarstown Fritoman F021  – Exhibited by  Padraig & Margaret O'Connor,, Elphin, Co. Roscommon

 

 

ALL  IRELAND  IRISH  ANGUS SENIOR FEMALE CHAMPION

- Carrigroe Lady Jane D489   Exhibited by  J & F Appelbe, Carrigroe Clonakilty, Co. Cork

ALL  IRELAND  IRISH  ANGUS  RESERVE SENIOR FEMALE CHAMPION

- Netherton Fleur B199  -Exhibited by Martin & Michael Sheahan, Luddenmore, Kilmallock,  Limerick

All Irelands 2008 164

All Irelands 2008 168

OVERALL IRISH  ANGUS  JUNIOR  CHAMPION

- Loughlynn Diamond   – Exhibited by Patrick Regan Jnr, Cloonmore, Ballyfarna, Claremorris, Co. Mayo

OVERALL IRISH  ANGUS  JUNIOR  RES CHAMPION

 - Kerins Demi -  - Exhibited by Bernard Kerins, Carnaree, Ballymote, Sligo

Irish Angus YDP Showmanship Awards

Class no  12     All Ireland  Irish Angus  YDP Showmanship Awards Junior Section

    1. Christopher O'Connor, Cloonroughan, Elphin, Co. Roscommon

    2. Michelle Farrell, Mountdillon, Curraghroe, Co. Roscommon 

    3. Jack Goulding , Ceol Na Mara, Kilmore, Ballyduff, Co Kerry

All Irelands 2008 030

All Irelands 2008 032

Class no  13    All Ireland  Irish Angus  YDP Showmanship Awards Intermediate Section –

    1.  David Goulding , Ceol Na Mara, Kilmore, Ballyduff, Co Kerry

    2.  Kieran Campbell, Clooneen, Bornacoola

    3.   Grainne Horan Solaker,  Knockmore,  Ballina,  Co. Mayo

All Irelands 2008 034

All Irelands 2008 037

Class no  14     All Ireland  Irish Angus  YDP Showmanship Awards Senior  Section

    1. Marie Mullooly, Lavally, Strokestown Co. Roscommon 

    2. Eustace Burke Jnr., Ballyginnane, Carrigaline, Co. Cork

    3.  Maeve Mullooly, Lavally, Strokestown, Co. Roscommon

All Irelands 2008 039

All Irelands 2008 123

Irish Angus All Ireland Senior Female Section 

Class no  15     All Ireland Irish Angus Cow

    1. J & F Appelbe, Carrigroe, Clonakilty, Co. Cork Carrigroe Lady Jane D489  -  IE141402740489  -  D.O.B.  04.09.04 Sire:  Cashelane Bowie A337  -  Dam:  Reacarrigeen Lady Julie A076 Sire of Dam:  Everet of Cullen

    2.  Martin & Michael Sheahan, Luddenmore, Kilmallock,  Limerick Netherton Fleur B199  -  UK542697200199  -  DOB  09.11.02 Sire:  Dalrene Cruz 11F   -  Dam:  Netherton Fleur W6  Sire of Dam:  Acumen Bold Leader

    3. Eustace & Deirdre Burke , Ballyginnane, Carrigaline, Co. Cork Jesana Western Babe  - IE272056480070  -  D.O.B.  20.05.03 Sire:  Shankill Max   -  Dam    Mayo Marie Sire of Dam:  Perryville Roscoe  17N

    4.  Michael & Oliver Flanagan, Moydrum Castle Pedigree Herds, Athlone Co. Westmeath. Tonroe Rosemary  -  IE311629880114   D.O.B.   01.12.99 Sire:  Towerhill Noel   -  Dam:   Clonervy May  Sire of Dam:   Lord Hero of Lawsonsford

    5.  Edmund O'Carroll, Cloghogue, Castlebaldwin, Co. Sligo Cloghogue  Ursula  -  IE321229520026  -  D.O.B  03.12.02 Sire:  Bohey  Jasper    -  Dam:   Cloghogue Sporty Spice Sire of  Dam:  Rainbow Hills Governor

All Irelands 2008 047

All Irelands 2008 052

Class no  16     All Ireland Irish Angus Cow or Heifer  (from 01.09.05 – 31.08.06))

    1.  Frank McKiernan, Lacken Lower, Ballinagh, Co. Cavan Drumcrow Lady Hula F241  -  IE121286270241  -  D.O.B. 08.04.06 Sire:  Lissard Mark  -  Dam:   Drumcrow Lady Hula D179  Sire of Dam:  Lissard Mark

    2.   Bernard Kerins, Carnaree, Ballymote, Sligo Kerins Candy  -  IE321574660011  -  D.O.B.   20.02.06 Sire:  Bohey Jasper   -  Dam:  Owenmore Noreen  Sire of Dam:  Geis Gambler

    3.   Eustace & Deirdre Burke, Ballyginnane, Carrigaline, Co. Cork Clontead Buttons   -  IE141640740015  -  D.O.B.  02.09.05  Sire:  Fordel Eisenhower  Y423   -  Dam:   Springmount Tara Sire of Dam:  Laheens Larry

    4.   Philip Monnelly, Breaffy, Kincon, Ballina, Co. Mayo Breaffy Photo F289   -  IE271181790289  -  D.O.B.  01.03.06 Sire:  Drumcrow Lord Joskon C162  -  Dam:  Perryville of Breaffy ire of Dam:  Shannon Highland Colossal 101E

    5.  Michael Cunningham, Knockcarriga, Cappamore, Limerick Knockarriga Chloe  -  IE241013540024  -  D.O.B.   14.01.06 Sire:  Colgagh Union   -  Dam:  Glascarn Wanda Sire of Dam:  Greenvalley Samson 

All Irelands 2008 061

All Irelands 2008 059

Class no  17     All Ireland Irish Angus Heifer  (From 01.09.06 – 31.08.07)

    1.  Kevin Diffley, Clooncolligan, Bornacoola, Co. Leitrim. Clooncolligan Caroline  -  IE251142380165  -  D.O.B.  12.09.06 Sire:  Clooncolligan Amazing    Dam:  Cashelane Lady Helen Sire of Dam:  Ballyanihan Perfect

    2.    Joseph Moran, Powerstown, Goresbridge, Co. Kilkenny Powerstown Cleopatra  -  IE211297260172  -  D.O.B.  01.10.06 Sire: Ballydacker Lord Jarlath C305  -  Dam:  Glascarn Adriane  Sire of Dam:  Greenvalley Samson

    3.      Matthew Goulding, Ceol na Mara, Kilmore, Ballyduff, Co. Kerry Goulding Duchess  -  IE191198930298  -  D.O.B.  03.04.07 Sire:  Wedderlie Netmark A281  -  Dam:  Darima Phillipa Y063  Sire of Dam:  Bon View Paragon 2108

    4.     Kevin Diffley, Clooncolligan, Bornacoola, Co. Leitrim. Clooncolligan Daffodil  -  IE251142360171  -  D.O.B.  09.03.07 Sire:  Bohey Jasper     Dam:  Clooncolligan Athas   Sire of Dam:  Flowerhill Prince

    5.    John P Healy, Knockdoe East, Claregalway, Co. Galway Ballydacker Lady Jenny G458  -  IE181973540458 – D.O.B. 03.01.07 Sire: Jerusalem Faraday C071  -  Dam: Ballydacker Lady Jacinta Sire of Dam: Sunset Acres Bang

All Irelands 2008 066

All Irelands 2008 072

Irish Angus All Ireland Junior Female Section

Class no  18     All Ireland Irish Angus Heifer (From 01.09.07 – 31.12.07)

    1.  Bernard Kerins, Carnaree, Ballymote, Sligo Kerins Demi -  IE321574690014  -  D.O.B.   02.09.07 Sire:  Nakkeg Nord   -  Dam:  Owenmore Noreen   Sire of Dam:  Geis Gambler.

    2.  T & A Fitzgerald, Glebe House, Mount Temple, Moate, Co. Westmeath Caulry Delilah  -  IE361055830446  -  D.O.B.  06.09.07 Sire:  Caulry Black Magic  -  Dam  Steil Anna  Sire of Dam:  Drumahillan Roy

    3.  Frank McKiernan, Lacken Lower, Ballinagh, Co. Cavan Drumcrow Dora  -  IE121286230295  -  DOB  21.12.07 Sire:  Coldstream Genetic Trend 80F  -  Dam:  Drumcrow Pettle Z112 Sire of Dam:  Drumcrow Prince Plateaux

    4.  Joseph J. McCormack, Steil, Tulsk, Castlerea, Co. Roscommon Steil Daisy U128  -  IE311355590128  -  D.O.B.  02.11.07 Sire:  Reich Poker 13P   -  Dam:  Rathkeelan Undie   Sire of Dam: Shankill Mick Y023

    5.  Patrick Regan Jnr, Cloonmore, Ballyfarna, Claremorris, Co. Mayo Loughlynn Lady G135  -  IE271960320135  -  D.O.B.   10.12.07 Sire: Cashelane Lord Jeremy  -  Kilmacumsey  Annie  Sire of Dam:  Lawsons Ford Bagatelle  Z094

All Irelands 2008 093

All Irelands 2008 094

Class no  19     All Ireland Irish Angus Heifer Calf (From 01.01.08 – 29.02.08)

    1. Matthew Goulding, Ceol na Mara, Kilmore, Ballyduff, Co. Kerry Goulding Elegant Princess E.T.  -  IE191198960326  -  D.O.B. 27.01.08 Sire:  Tonroe Udi  -  Dam:  Darima Princess Z090      Sire of Dam:   KBJ  Jetta

    2. Nuala Mulligan, Hollygrove, Ballygar, Co. Galway Ballydacker Eilish E.T.   -  IE181973550509  -  D.O.B.  03.01.08 Sire:  Rito 9M9 of 2036 Scotch Cap      Dam:  Netherton Frances B173  Sire of Dam:  Netherton Lord Jock Z005   

    3. Matthew Goulding, Ceol na Mara, Kilmore, Ballyduff, Co. Kerry Goulding Exotic Winnie  -  IE191198930331  -  D.O.B.  02.02.08 Sire:  Ankonian Elixir 100  -  Dam:  Darima Winnie  Sire of Dam:  Shankill Max

    4. Padraig McGrath, Cloonshanagh, Elphin. Co. Roscommon Lissavilla Peggy H460   -  IE311412190460  -  D.O.B.   05.01.08 Sire:  KBJ  Jetta  64D     -  Lissavilla Peg D321 Sire of Dam : Rainbow Hills Governor 128X

All Irelands 2008 079

All Irelands 2008 083

Class no  20     All Ireland Irish Angus Heifer Calf (From 01.03.08  onwards)

     Prizes in classes 15-20  1st:  150, 2nd 100, 3rd 75, 4th 50   5th  25

    1. Martin & Michael Sheahan, Luddenmore, Kilmallock,  Limerick Luddenmore E001 Fleur  -  IE241904130001  -  D.O.B.  14.03.08 Sire:  The Moss Mr Eshton D409   Dam:  Netherton Fleur B199 Sire of Dam:  Dalrene Cruz 11F

    2. John & Mary Mullooly, Lavally, Strokestown, Co. Roscommon Lavally Ellenor  -  IE311346370218  -  D.O.B.   03.03.08 Sire:   Rathra Champion   Lavally Lady Jewel  Z067 Sire of Dam:  Nicks Oscar 103D

    3. Joseph J. McCormack, Steil, Tulsk, Castlerea, Co. Roscommon Steil Elenora W133 -  IE311355560133  -  D.O.B.  05.03.08 Sire:  Tonroe Art  -    Dam:  Steil Winkle    Sire of Dam: Drumahillan Roy

    4.  Seamus Caulfield, Clooncraff, Hillstreet, Ck-On-Shannon Cloncraff Ena   -  IE311397690202  -  D.O.B.  06.03.08 Sire:  Clooncolligan Topper   -  Dam:  Corduff Lady Janet A141     Sire of Dam: Bohey Leo

    5.   John & Mary Mullooly, Lavally, Strokestown, Co. Roscommon Lavally Ester  -  IE311346380219  -  D.O.B.   05.03.08  Sire:  Rathra Champion  -  Dam:  Lavally Cilla     Sire of Dam:  Drumsna Ned

All Irelands 2008 082

All Irelands 2008 089

Irish Angus All Ireland Senior Male Section

Class no  21     All Ireland Irish Angus Senior Bull  born on or  before 31.08.06

    1.  Joseph Moran, Powerstown, Goresbridge, Co. Kilkenny. Lawsons Ford Lord Henrithierry  -  IE121187780171  -  DOB  30.04.06 Sire:  Baronagh Euro A043      Dam:   Lawsons Ford Lady Harryeff Y68      Sire of Dam:  Prince William 4th of Moynehall

    2.   John P Healy, Knockdoe East, Claregalway, Co. Galway  Knockavanny Bramble  -  IE182608520012  -  D.O.B. 03.01.05 Sire:  Justice Eric S65 of Blelack – Dam:  Shannon View Belinda A020   Sire of Dam:  Drumdeevin Dancer

    3.  Michael Reynolds, Bohey, Drumlish, Co. Longford Bohey Corporal – IE231416310061  -  D.O.B.  03.06.06 Sire:  Tonroe Udi   -  Dam:  Beihy Lady Hazel Z040   Sire of Dam:  Bohey Magnum

All Irelands 2008 097

All Irelands 2008 108

Class no  22     All Ireland Irish Angus Intermediate Bull from 01.09.06 – 31.08.07

    1.  Padraig & Margaret O'Connor, Cloonroughan, Elphin, Co. Roscommon   Friarstown Fritoman F021   -  IE241886530021  -  D.O.B.  23.11.06 Sire:  Rito 9M9 of 2036 Scotch Cap   -  Dam:  Netherton Frances B173 Sire of Dam:  Netherton Lord Jock Z005

    2    Eustace & Deirdre Burke, Ballyginnane, Carrigaline, Co. Cork Goulding Dynamic Patriot  -  IE191198980278  -  D.O.B.  05.01.07 Sire:  Wedderlie Netmark A281   -  Dam:  Darima Patriot Z082    Sire of Dam:  Minit of Liss

    3.    Frank McKiernan, Lacken Lower, Ballinagh, Co. Cavan Drumcrow Domino  -  IE121286210277  -  D.O.B.  02.06.07 Sire:  Netherton Eastern Cruz  -  Dam:  Drumcrow Ural   Sire of Dam:   Jeremy Eric of Bridgefoot

All Irelands 2008 111

 

 Irish Angus All Ireland Junior Male Section

Class no  23     All Ireland Irish Angus Bull (From 01.09.07 – 31.12.07)

    1.    Patrick Regan Jnr, Cloonmore, Ballyfarna, Claremorris, Co. Mayo Loughlynn Diamond  -  IE271960340129   -  D.O.B.   10.09.07 Sire:  Coneyisland Legend E112  -  Dam:  Loughlynn Auntie Sire of Dam:  Edinburgh of the Moss

    2.  Michael & Oliver Flanagan, Moydrum Castle Pedigree Herds, Moydrum Athlone, Co. Westmeath Moydrum Den-Jo Star  -  IE361023560078 -  D.O.B.  05.09.07 Sire:  Cardona Black Star E394  -  Dam:  Moydrum Uniquen  Sire of Dam:  KBJ Jetta 64D

    3. John Farrell, Mountdillon, Curraghroe, Co. Roscommon Dillon Danny  -  IE311321510147   -  D.O.B.  09.09.07 Sire:  Nakkeg Nord 913   -  Dam:  Dillon Ursla  Sire of Dam:   Drumdeevin Dancer

    4.   John Farrell, Mountdillon, Curraghroe, Co. Roscommon Dillon Denya  -  IE311321550150  -  D.O.B.  12.11.07 Sire:  Nakkeg Nord 913   -  Dam:  Dillon Una Sire of Dam:  DMM Distinction  

    5.   Michael & Oliver Flanagan, Moydrum Castle Pedigree Herds, Moydrum Athlone, Co. Westmeath Moydrum Diamond Star  -  IE361023590080 -  D.O.B.  28.09.07 Sire:  Cardona Black Star E394  -  Dam:  Moydrum Avenue  Sire of Dam:  Bohey Jasper

All Irelands 2008 116

 

Class no 24     All Ireland Irish Angus Bull Calf (From 01.01.08 – 29.02.08)

    1. Nuala Mulligan, Hollygrove, Ballygar, Co. Galway Ballydacker Eamon  -  IE181973570510  -  D.O.B.  -  04.01.08 Sire:  Nakkeg Nord    Dam:  Ballydacker Lady July D357 Sire of Dam:  Galcantray Preditor  V9

    2. Eustace & Deirdre Burke , Ballyginnane, Carrigaline, Co. Cork Clontead Elvis  -  IE141640780043  -  D.O.B.  02.01.08 Sire:  Cheeklaw Eirwyn D165   -  Dam:  Springmount Winnie Sire of Dam:  Priestown Jupiter

    3.   Matthew Goulding, Ceol na Mara, Kilmore, Ballyduff, Co. Kerry Goulding Emerald Prince E.T.  -  IE191198950325  -  D.O.B.  26.01.08 Sire:  Tonroe Udi  -  Dam:  Darima Princess Z090 Sire of Dam:  KBJ Jetta

    4.   Eustace & Deirdre Burke , Ballyginnane, Carrigaline, Co. Cork Clontead Ecco  -  IE141640710045 -  D.O.B    15.02.08 Sire:  Glendara Walnut  -  Dam  :  Clontead Buttons Sire of Dam:  Fordel Eisenhower Y423

All Irelands 2008 119

All Irelands 2008 123

Class no 25     All Ireland Irish Angus Bull Calf (From 01.03.08  onwards)

    1.      Edmund O'Carroll, Cloghogue, Castlebaldwin, Co. Sligo Cloghogue Evolution  -  IE321229520067  -  D.O.B.  22.03.08 Sire:  Coneyisland Legend  E112   -  Dam:  Cloghogue Urusla Sire of Dam:  Bohey  Jasper

    2.       Matthew Goulding, Ceol na Mara, Kilmore, Ballyduff, Co. Kerry Goulding Extra  E.T.   -  IE191198960342  -  D.O.B.  31.03.08. Sire:  Ankonian Elixir 100  -  Dam:  Darima Winnie Sire of Dam:  Shankill Max

    3.     Padraig & Margaret O'Connor, Cloonroughan, Elphin, Co. Roscommon Roscommon Eddie  -  IE311794250571  -  D.O.B     12.03.08 Sire:   Ballinaboy Warrior  -  Dam:  Drumlara Linnet D024     Sire of Dam:   Belvin Foreman 9'96

    4.     Anthony Scanlon, Carnaree, Ballymote, Co. Sligo Owenmore Elevator  -  IE321143260084  -  D.O.B.  03.04.08 Sire:  Nakkeg Nord   Dam:  Ballybrennan Kay Sire of Dam:  Ballybrennan Albert

    5.    Michael Cunningham, Knockcarriga, Cappamore, Limerick Knockcarriga Ellise Joe  -  IE241013580028  -  D.O.B.   05.03.08 Sire:  Laheens Richard   Dam:  Glascarn Angela  Sire of Dam:  Greenvalley Samson

All Irelands 2008 124

All Irelands 2008 148

 Class no 26     Best  Pair  of animals bred by exhibitor.

  1. Kevin Diffley, Clooncolligan, Bornacoola,Co. Leitrim    
  2. John Farrell, Mountdillon, Curraghroe, Co. Roscommon
  3. Matthew Goulding, Ceol na Mara, Kilmore, Ballyduff, Co. Kerry
  4. Nuala Mulligan, Hollygrove, Ballygar Co. Galway
  5. Eustace & Deirdre Burke , Ballyginnane, Carrigaline, Co. Cork

All Irelands 2008 137

All Irelands 2008 155

Class   no  27       Best Group of  three

  1. Eustace & Deirdre Burke , Ballyginnane, Carrigaline, Co. Cork
  2. Kevin Diffley, Clooncolligan, Bornacoola,Co. Leitrim    
  3. Matthew Goulding, Ceol na Mara, Kilmore, Ballyduff, Co. Kerry
  4. John Farrell, Mountdillon, Curraghroe, Co. Roscommon
  5. Frank McKiernan, Lacken Lower, Ballinagh, Co. Cavan 

All Irelands 2008 134

Class no 28      All Ireland Angus X   Heifer suitable for breeding or export

  1. John Farrell, Mountdillon, Curraghroe, Roscommon
  2. Willie Jones, Creagh,  Keenagh, Co. Longford
  3. Caulfield, Clooncraff, Hillstreet, Ck-On-Shannon
  4. Jonathan Maye, Ballykeevican, Boyle, Co. Roscommon
  5. Seamus Caulfield, Clooncraff, Hillstreet, Ck-On-Shannon
  6. Leo McEnroe, Virginia, Cavan

All Irelands 2008 141

All Irelands 2008 150

Angus Heifer Calf born in 2008

 

Name

Sire

Dam

Sire of Dam

Owner

1st

Goulding Elegant Princess

Tonroe Udi

Darima Princess Z090

KBJ Jetta 64D

Matthew Goulding

2nd

Westellan Black Beauty

Rawburn Transformera

Westellen Black Beauty

DMM Distinction 17G

K & J Tait

3rd

Ludenmore Fleur

The Moss Mr Eshton

Netherton Fleur

Dalrene Cruz

M Sheehan

4th

Clontead  Erin

Cheeklaw Eirwin

Jesana Western Babe

Shankill Max

E & D Burke

be08lot44_4973_copy

Angus Heifer born on / between 1/9/07 - 31/12/07

1st

Goulding Princess G304

Aynho Rossiter Eric

Darima Princess C161

Carton-Roe Ernie

Albert de Cogan

2nd

Kerins Demi

Nakkeg Nord 913

Owenmore Noreen

Geis Gambler

Bernard Kerins

3rd

Liss Miylo G863

Rawburn Transformer

Liss Miylo B434

Gigginstown Rolls Royce

John McEnroe

4th

Liss Melucky G864

Rawburn Transformer

Miylo of Liss R12

Carton-Roe David

John McEnroe

be08lot14_4784_copy

Angus Heifer born on / between 1/9/06 - 31/8/07

1st

Goulding Duchess

Wedderlie Netmark A281

Darima Phillipa Y063

Bon View Paragon

Matthew Goulding

2nd

Cahirmee Cherry

Bunlahy Bruce A123

Cahirmee Ull 2nd

Acres Sam

Mary F. Smith

3rd

Clooncolligan Caroline

Clooncolligan Amazing

Cashelane Lady Helen

Ballyanihan Perfect

Kevin Diffley

4th

Cloghogue Carol

Nakkeg Nord

Cloghogue Sporty Spice

Rainbow Hills Govenor

Patrick Beirne

be08lot51_5025_copy

Angus Cow or Heifer born on/between 1/1/04-31/8/06

1st

Tonroe Carly

Tonroe Udi

Drumcrow Princess Bonet

Lissard Mark

Joe McGarry

2nd

Drumcrow Lady Hula F241

Lissard Mark

Drumcrow Lady Hula D179

Lissard Mark

Frank McKiernan

3rd

 Liss Myrlo F710

Liss Mimbo 

 Lis Myrlo C513

 Gigginstown Rolls Royce

 John Mc Enroe

4th

Kerins Candy

Bohey Jasper

Owenmore Noreen

Geis Gambler

Bernard Kerins

be08lot32_4845_copy

Angus cow in calf or with calf at foot

1st

Netherton Fleur

Dalrene Cruz 11F

Netherton Fleur W6

Acumen Bold Leader

Dr M Sheehan

2nd

Jezana Western Babe

Shankill Max

Mayo Marie

Perryville Roscoe

E & D Burke

3rd

Bunlahy Beverly

Jeremy Eric of Bridgefoot

Bunlahy Beatrice

Sunset Acres Bang

Gerard Reynolds

4th

Darima Winnie

Shankill Max

Tubridmore Pamela 8th

Rainbow Hills Independence 46X

Matthew Goulding

be08lot40_4906_copy

Female Champion

 

Tonroe Carly

Tonroe Udi

Drumcrow Princess Bonet

Lissard Mark

Joe McGarry

Reserve Female Champion

 

Netherton Fleur

Dalrene Cruz 11F

Netherton Fleur W6

Acumen Bold Leader

Dr M Sheehan

Angus bull calf born in 08

1st

Clontead Elvis

Cheeklaw Eirwin

Springmount Winnie

Priestown Jupiter

E & D Burke

2nd

Goulding Emerald Prince

Tonroe Udi

Darima Princess Z090

KBJ Jetta 64D

Matthew Goulding

3rd

Goulding Extra ET

Ankonian Elixir 100

Darima Winnie

Shankill Max

Matthew Goulding

4th

Moydrum Ernie

Bohey Jasper

Tonroe Sylvia

Toerhill Noel

Michael  Flanagan

be08lot44_4973_copy

Angus junior Bull born on/between 1/9/07 - 31/12/07

1st

Westellen Dixie

Shankill Max

Liss Dana

Gigginstown Rolls Royce

K & J Tait

2nd

Moydrum Diamond Star

Cardona Black Star E394

Moydrum Avenue

Bohey Jasper

Michael Flanagan

3rd

Moydrum Den-Jo Star

Cardona Black Star E394

Moydrum Unique

KBJ Jetta

Michael Flanagan,

4th

Loughlynn Diamond

Coneyisland Legend E112

Loughlynn Auntie

Edinburgh of the Moss

Patrick Regan Jnr.

be08lot51_5025_copy

Angus intermediate bull born on/between 1/9/06 – 31/8/07

1st

Homeville Pal G037

Lisduff Dinky B361

Liss Peerless A378

Milsam of Liss

Leo McEnroe

2nd

Goulding Dynamic Patriot

Wedderlie Netmark

Darima Patriot

Minit of Liss

Eustace Burke (Snr)

3rd

Drumcarbin Lord Horado

Ankonian Elixir 100

Drumcrow Silla

Ballyshannon Lovell

Shane McKiernan

4th

Bunlahey Bazil G212

Netherton Fabulous Cruz

Bunlahy Bronagh Z091

Darlene Cruz

Leo McEnroe

be08lot67_5035_copy

Angus Senior bull born prior to 1/9/06

1st

Deveron Jasper Eric F170

Deveron Limited Edition

Newcairnie Jacqueline Erica

Rushcroft Prince Rito

Albert de Cogan

2nd

Cashelane Bart

Coldstream Genetic Trend

Cashelane Bambi

Bohey Jasper

Pat Cahill

3rd

Lawsons Ford Lord Henrithierry

Baronagh Euro A043

Lawsons Ford Lady Harryeff Y68

Prince William 4th of Moyne hall

Joseph Moran

4th

Tonagh Aston

Bohey Jasper

Tonagh Enda

Drumdeevin Dancer

A & M MCFadden

be08lot77_5109_copy

Male Champion

 

Deveron Jasper Eric F170

Deveron Limited Edition

Newcairnie Jacqueline Erica

Rushcroft Prince Rito

Albert de Cogan

Reserve Male Champion

 

Cashelane Bart

Coldstream Genetic Trend

Cashelane Bambi

Bohey Jasper

Pat Cahill

Overall Supreme Champion

 

Deveron Jasper Eric F170

Deveron Limited Edition

Newcairnie Jacqueline Erica

Rushcroft Prince Rito

Albert de Cogan

Reserve Supreme Champion

 

Cashelane Bart

Coldstream Genetic Trend

Cashelane Bambi

Bohey Jasper

Pat Cahill