Irish Angus Cattle Society
  • Tralee     - 8th May
  • Bandon  - 22rd May
  • Clonakilty - 12th June
  • Roundford - 12th  June
  • Dundalk - 19th  June
  • Athlone - 26th  June
  • Barryroe   - 9th  July
  • Ballina - 10th July
  • Mullingar - 10th  July
  • Newcastlewest - 17th July
  • Carbery - 21st  July
  • Longford - 23rd  July
  • Ossory   - 24th July
  • Crossmolina - 30th   July
  • Bonniconlon - 1st August
  • Castlerea - 1st  August
  • Cloone  - 1st   August
  • Nenagh - 1st   August
  • Tinahely - 1st   August
  • Ballinamore - 9th  August
  • Tullamore  - 14th  August
  • Swinford  - 20th August
  • Roscommon - 20th  August
  • Ballyshannon -  21st  August
  • Tullow  -  21st August
  • Mohill -  21st  August
  • Iverk- -27th August
  • Limerick -  28th  August
  • Elphin - 3rd   September
  • Ballinrobe - 4th  September
  • Bantry - 4th September
  • Strokestown  -   Finals 10th September

 IRISH  ANGUS  CATLE   SOCIETY ALL  IRELAND  CHAMPIONSHIPS   2011 Strokestown Show  - Saturday September 10th

Judge:  Kevin Diffley, Clooncolligan, Bornacoola, Co. Leitrim

CHAMPIONSHIPS  Results

SUPREME  IRISH  ANGUS  ALL  IRELAND  CHAMPION  2011 RDS CHAMPION  OF  CHAMPIONS:

Cloghogue Gloria   Sire:  Nakkeg Nord 91 Exhibited by: Edmund & Betty O'Carroll, Cloghogue, Castlebaldwin, Co. Sligo

All Irelands 2011 148

Cloghogue Gloria - All Ireland Irish Angus Supreme Champion and RDS Champion of Champions 2011
Sire: Nakkeg Nord Breeder: Edmund & Betty O'Carroll, Cloghogue, Castlebaldwin, Sligo L t R Michelle Farrell, Handler, Kevin Diffley (Judge), Edmund O;Carroll (Breeder) John O'Hara, (Chairman ISA) Bridie Foley Presenting the Michael Foley Cup and Norman Little presenting the WH Little Cup.

 IRISH ANGUS  ALL  IRELAND RESERVE SUPREME CHAMPION 2011

 Clooncolligan Fizz   Sire:  Ballyarden Bill Exhibited by:  Michael  &Oliver Flanagan, Moydrum, Athlone, Co. Westmeath.

All Irelands 2011 162

OVERALL IRISH  ANGUS  JUNIOR  CHAMPION

Cloghogue Gloria   Sire:  Nakkeg Nord 913 Exhibited by: Edmund & Betty O'Carroll, Cloghogue, Castlebaldwin, Co. Sligo

All Irelands 2011 119

 IRISH  ANGUS  JUNIOR  FEMALE CHAMPION

Cloghogue Gloria   Sire:  Nakkeg Nord 913 Exhibited by: Edmund & Betty O'Carroll, Cloghogue, Castlebaldwin, Co. Sligo

IRISH  ANGUS  RESERVE JUNIOR  FEMALE CHAMPION

Liscolvin Hilda Sire:  Crussin Mark F207 Exhibited by:  Martin Garvey, Liscolvin Hse, Hillstreet, Ck-On-Shannon, Co. Roscommon

All Irelands 2011 121

 IRISH  ANGUS    JUNIOR MALE CHAMPION

Loughlynn Hurrricane     Sire:  Tonroe Udi Exhibited by: Patrick Regan Jnr, Ballyfarna, Claremorris, Co. Mayo

All Irelands 2011 139

 IRISH  ANGUS  RESERVE  JUNIOR MALE CHAMPION

Bunlahy General Blake     Sire:  Curzon Entertainer Exhibited by: G A & D Reynolds, Aughnacliffe, Ballinalee, Co. Longford

All Irelands 2011 126

 ALL  IRELAND  IRISH  ANGUS SENIOR FEMALE CHAMPION

 Clooncolligan Fizz   Sire:  Ballyarden Bill Exhibited by:  Michael  &Oliver Flanagan, Moydrum, Athlone, Co. Westmeath.

All Irelands 2011 130

ALL  IRELAND  IRISH  ANGUS  RESERVE SENIOR FEMALE CHAMPION

Speck Gina Sire:  Nakkeg Nord Exhibited by:  Pat Murphy, Puntabeg, Charlestown, Co. Mayo

All Irelands 2011 132

ALL IRELAND IRISH ANGUS  SENIOR  MALE  CHAMPION

Ballyshannon Eric Sire:  Lawsons Ford Bagatelle  Exhibited by: Patrick Harrison, Brideswell, Athlone, Co. Roscommon

All Irelands 2011 155

ALL  IRELAND  IRISH ANGUS  SENIOR  MALE  RESERVE CHAMPION

Clooncarne Gordon  Sire: Nakkeg Nord Exhibited by:  Thomas Mulligan, Currycramp, Dromod,  Co. Leitrim

All Irelands 2011 140

YDP  Showmanship Awards

Class no 16: All Ireland  Irish Angus  YDP Showmanship Awards Junior Section

  1. Nicola Farrell, Mountdillon, Curraghroe, Co. Roscommon 
  2. Dylan Dockery, Towra, Shinrone Co. Offaly

All Irelands 2011 005

All Irelands 2011 008

Class no  17: Ireland  Irish Angus  YDP Showmanship Awards Intermediate Section

  1. Hugh O'Connor, Cloonmeen, Banteer Co. Cork
  2. Christopher O'Connor, Cloonroughan, Elphin,Roscommon
  3. Michelle Farrell, Mountdillon, Curraghroe, Co. Roscommon 

All Irelands 2011 010

All Irelands 2011 014

All Irelands 2011 015

Class no  18: All Ireland  Irish Angus  YDP Showmanship Awards Senior  Section

  1. Maire Mullooly, Lavallly, Strokestown, Co. Roscommon
  2. Fintan Keown, Corry, Belleek, Co. Fermanagh
  3. Patrick McGrath, Elphin, Co. Roscommon

All Irelands 2011 023

Irish Angus All Ireland Senior Female Section 

Class no  19: All Ireland Irish Angus Cow

  1. Gerard Kilgallon, Mayoabbey, Claremorris, Co. Mayo Mayo Annie  -  IE271721030202  -  D.O.B   13.01.04 Sire:  Minit of Liss   -    Dam:   Mayo  Riena Sire of Dam:    Eric U8 of Dunlever
  2. Geraldine Shanley & Donal Spring, Bornacoola, Ck-On-Shannon Co. Letirm Gigginstown House Dara F377  -  IE361428470377  -  D.O.B.  15.02.06 Sire:  Tonroe Wally   Dam:  Lisduff Diane Z203 Sire of Dam:  Dalrene Cruz 11F

All Irelands 2011 076

All Irelands 2011 027

Class  no  20: All Ireland Irish Angus Cow or Heifer (From 01.09.08 – 31.08.09)

  1. Michael & Oliver Flanagan, Moydrum Castle Pedigree Herds,  Moydrum, Athlone.  Co. Westmeath. Clooncolligan Fizz  -  IE251142360221  -  D.O.B.  04.04.09 Sire:  Ballyarden Billy  -  Dam: Highway Useful Sire of Dam:  Flowerhill Prince
  2. Anthony Scanlon, Carnaree, Ballymote,  Co. Sligo Owenmore Freda IE321143210088 -  D.O.B.   25.04.09 Sire:  Clooncolligan  Amazing  -  Dam:  Gorvagh Betsy Sire of Dam:  Drumcrow Lord Harry C163
  3. John Joseph Freyne,Ballymote Rd. Charlestown, Co. Mayo Jesana Farrah  -  IE272056460110  -  D.O.B.  06.03.09 Sire:  Lawsons Ford Bagatelle    Dam:  Jesana Anna 2nd Sire of Dam:  Bohey Jasper
  4. Michael & Oliver Flanagan, Moydrum Castle Pedigree Herds, Moydrum, Athlone.  Co. Westmeath Moydrum Frauline Star – IE361023560094  - D.O.B.  07.04.09 Sire: Cardona Black Star  -  Dam:  Moydrum Betty Sire of Dam:  Flowerhill Prince   
  5. Michael & Oliver Flanagan, Moydrum Castle Pedigree Herds, Moydrum, Athlone.  Co. Westmeath Moydrum Florrie Star – IE361023540092  - D.O.B.  07.04.09 Sire: Cardona Black Star  -  Dam:  Tonroe Rosemary Sire of Dam:  Towerhill Noel    

All Irelands 2011 032

All Irelands 2011 033

Class no  21: All Ireland Irish Angus Heifer (From 01.09.09– 31.08.10)

  1. Pat Murphy, Puntabeg, Charlestown, Co. Mayo Speck Gina  -  IE272198750320  -  07.01.10 Sire:  Nakkeg Nord  -  Dam:   Speck Dorothy Sire of Dam:  Lawsonsford Bagatelle Z094
  2. Denis Twomey, Farran, Causeway, Co. Kerry Luddenmore Rosa Erica J042  -  IE241904130042  -  DOB  03.09.09 Sire:  Young Dale Touch Down   Dam:  Aynho Rosa Erica D231 Sire of Dam:  Belvin Kincaid 27'00
  3. Dara Diffley, Clooncolligan, Bornacoola,  Co. Leitrim Duibhgiolla  Gemstone  -  IE311869820002 –    D.O.B. 27.05.10 Sire:  Ballymagrine Wonder,    Dam: Clooncolligan Deedee  Sire of Dam: Ballyarden Billy
  4. Michael James Horan, Coolcran, Knockmore, Ballina, Co. Mayo Liscolvin Feena  -  IE311431360654  -  D.O.B.  08.11.09 Sire: Coneyisland Legend    Dam:  Sandylane Dana Sire of Dam:  Ballyshannon Ulric 4th
  5. John Joseph Freyne,Ballymote Rd. Charlestown, Co. Mayo Jesana Grace  -  IE272056460119  -  D.O.B.  02.03.10 Sire:  Lawsons Ford Bagatelle    Dam:  Jesana Anna 2 nd Sire of Dam:  Bohey Jasper

All Irelands 2011 039

All Irelands 2011 037

Irish Angus All Ireland Junior Female Section

Class 22: All Ireland Irish Angus Heifer (From 01.09.10 – 31.12.10)

  1. Edmund & Betty O'Carroll, Cloghogue, Castlebaldwin,  Co. Sligo Cloghogue Gloria  -  IE321229530084  -  D.O.B.   12.12.10 Sire:  Nakkeg Nord 913    -  Dam:   Cloghogue Doreen Sire of Dam:  Lawsonsford Bagatelle
  2. Tom Reynolds, Knockadrinan, Johnstons Bridge, Ck-On-Shannon,  Leitrim Knockadrinan Blackbird K507  -  IE231426640507  -  D.O.B.  21.12.10 Sire:  Luddenmore Fionn     - Dam:  Knockadrinan Blackbird G414 Sire of Dam:  Gigginstown House Drew E300
  3. Eamon McKiernan, Newtown, Monasterboice, Drogheda, Co. Louth Knockmountagh Gaga  -  IE261029140516  -  D.O.B.   24.09.10 Sire:  Rawburn Lord Rocket  F609  -  Dam:  Knockmountagh Esther Sire of Dam:  Knockmountagh Soros
  4. Joe & Michael Moran, Powerstown, Goresbridge, Co. Kilkenny Powerstown Gabby  -  IE211297210325  -  D.O.B.  12.11.10 Sire:  Clooncolligan Excellence  -  Dam:  Glascarn Adriane Sire of Dam:  Greenvalley Samson
  5. Martin Garvey, Liscolvin Hse, Hillstreet, Ck-On-Shannon Co.Roscommon Liscolvin Grace  - IE311431380706  -  D.O.B.  15.09.10 Sire:  Luddenmore Fionn G441  -  Dam:  Kilkelly Clarissa Sire of Dam: Fordel Eisenhower

All Irelands 2011 045

All Irelands 2011 046

Class no  23: All Ireland Irish Angus Heifer Calf (From 01.01.11– 28.02.11)

  1. Martin Garvey, Liscolvin Hse, Hillstreet, Ck-On-Shannon Co.Roscommon Liscolvin Hilda  - IE311431340719  -  D.O.B.  11.01.11 Sire:  Crussin Mark F207    -   Dam:  Liscolvin Evita Sire of Dam: Coneyisland Legend E112    
  2. Edmund & Betty O'Carroll, Cloghogue, Castlebaldwin,  Co. Sligo Cloghogue Horizon  -  IE321229540085  -  D.O.B.   02.01.11 Sire:  Bohey Jasper    -  Dam:   Cloghogue Sporty Spice Sire of Dam:  Rainbow Hills Governor 128X
  3. John Keane, Mohedian, Croghan, Boyle,  Co. Roscommon Mohedian Honey  -  IE311438180554  -  D.O.B.  04.01.11 Sire:  Coneyisland  Legend E112  -  Dam:  Craighbrien Posh D137 Sire of Dam:  Fenagh Sean
  4. John Vaughan, Ballybreen, Kilfenora,  Co. Clare Kilcarragh Haley  -  IE131273930293 -  D.O.B.   07.01.11 Sire:  Drumcrow Domino  -  Dam  Kilcarragh  Winnie Sire of Dam:  Clonguish Elvis Y085
  5. Joseph J McCormack, Steil, Tulsk, Castlerea, Co. Roscommon Steil H Evelyn 187  -  IE311355520187  -  D.O.B.  02.01.11 Sire:  Retties Dale Hogan G009   Dam:  Rathkeelan Undie Sire of Dam:  Shankill Mick Y203

All Irelands 2011 048

All Irelands 2011 051

Class no  24: All Ireland Irish Angus Heifer Calf (From 01.03.10 – 30.04.11 

  1. Joseph McGreal, Cahernacole, the Neale, Claremorris, Co. Mayo Cahernacole Helen  -  IE271346320062  -  D.O.B.  22.04.11 Sire:  Lanigan Red Blaze ET  -  Dam:  Cahernacole Dawn Sire of Dam:  Bohey Jasper
  2. Tom Reynolds, Knockadrinan, Johnstons Bridge, Ck-On-Shannon,  Leitrim Knockadrinan Bell L522-  IE231426630522  -  D.O.B.  05.03.11 Sire:  Knockadrinan  Bell Man J464   - Dam:  Knockadrinan Bell H425 Sire of Dam:  Gigginstown House Drew
  3. John & Cathy Farrell,Mountdillon, Curraghroe,  Co. Roscommon   Dillon Harmony -     IE 311321540199  -  D.O.B.     04.03.11 -  Sire: Coneyisland Legend E112  -       Dam:  Dillon Bettie Sire of Dam:  Maine Dragon
  4. Thomas Mulligan, Currycramp, Dromod, Co. Leitrim Clooncarne Holly -  IE231421160514  -  D.O.B.  16.03.11 Sire:  Clooncarne Frank  - Dam:  Clooncarne Eleanor Sire of Dam:  Drumcrow Prince Plateaux
  5. Tom Reynolds, Knockadrinan, Johnstons Bridge, Ck-On-Shannon,  Leitrim Knockadrinan Blackbird L524   -   IE231426650524   D.O.B.  08.03.11 Sire:  Knockadrinan  Precise G398 - Dam:  Fullam Blackbird C123 Sire of Dam:  Hoff Head of the Class SC534

All Irelands 2011 053

All Irelands 2011 054

Class  25  -  All Ireland Irish Angus Heifer Calf (From  01.05.11  onwards)

  1. WJ O’Grady, Kilmore House, Kilkelly, Co. Mayo Kilkelly Heidi  -  IE272061340332  -  D.O.B.  20.05.11 Sire:  Lawsons Ford Bagatelle     Dam: Kilkelly Bluebell Sire of Dam:  Kilkelly Ulysses
  2. Gerard Kilgallon, Mayoabbey, Claremorris,  Co. Mayo Mayo Hanna   -  IE271721060436  -   D.O.B. 04.05.11 Sire:  Tullyfarm  Freddie Mac  -  Dam:  Mayo Annie  Sire of Dam:  Minit of Liss

All Irelands 2011 059

All Irelands 2011 060

Irish Angus All Ireland Senior Male Section

Class no  26: All Ireland Irish Angus Senior Bull  born on or  before 31.08.09

  1. Patrick Harrison, Brideswell, Athlone, Co. Roscommon Ballyshannon Eric  -  IE161592170351  -  D.O.B.  05.01.08 Sire:  Lawsons Ford Bagatelle -  Dam:  Ballyshannon Betty Sire of Dam:  Ranui W  Impact

All Irelands 2011 062

Class no  27: All Ireland Irish Angus Intermediate Bull from 01.09.09 – 31.08.10

 Sponsored by Tom Tighe – Agri Supplies Strokestown

  1. Thomas Mulligan, Currycramp, Dromod, Co. Leitrim Clooncarne Gordon  -  IE231421140487  -  D.O.B.  11.04.10 Sire:  Nakkeg Nord 913  - Dam:  Clooncarne Sapphire Sire of Dam:  Ballydacker Lord Jack
  2. Joe & Michael Moran, Powerstown, Goresbridge, Co. Kilkenny Killeen Lord Iceboy  K115  - IE231111480115  -  12.01.10 Sire:  Nakkeg Nord  -   Dam:  Killeen Lady Ifddy F090 Sire of Dam:  Killeen Lord  Ither Z044
  3. Tom Reynolds, Knockadrinan, Johnstons Bridge, Ck-On-Shannon, Leitrim Knockadrinan Bell Man K495  -  IE231426610495  -  D.O.B.  05.03.10 Sire:  Knockadrinan Precise G398   - Dam:  Knockadrinan Bell A190 Sire of Dam:  Belvin Flare 19'96
  4. J & F  Appelbe, Carrigroe, Clonakilty,  Co. Cork Carrigroe Goldie  -  IE141402720982  -  D.O.B.  02.04.10 Sire:   Cashelane Bowie  A337   -  Dam:  Carrigroe Lady Jewel F626 Sire of Dam:  Ebon Hill Extra Gold 15'97
  5. Martin Calvey, Knappaghmore, Westport, Co. Mayo Knappagh Goal  -  IE272286420026  -  D.O.B.     10.06.10 Sire:  Nakkeg Nord     - Dam:   Bahana Petra  B034 Sire of Dam:  Drumcrow Prince Plateaux

All Irelands 2011 070

All Irelands 2011 074

Irish Angus All Ireland Junior Male Section

Class no  28: All Ireland Irish Angus Bull (From 01.09.10 - 31.12.10)

  1. G A & D Reynolds, Bunlahy, Aughnacliffe, Ballinalee, Co. Longford Bunlahy General Blake E.T.  -  IE251261770258  -  D.O.B.  01.11.10 Sire:  Curzon Entertainer C088  -  Dam:  Bunlahy Beatrice Y073 Sire of Dam:  Sunset Acres Bang
  2. Jim Dockery, Towra, Shinrone,  Co. Offaly Towra Gerard  -  IE301473460111  -  D.O.B. 11.11.10 Sire:  Black Banner X1  of Idvies   -  Dam:  Lavally Ellenor  Sire of Dam:  Rathra Champion
  3. Geraldine Shanley & Donal Spring, Bornacoola, Ck-On-Shannon Co. Letirm Aughnamona Gionn   -  IE231415340347  -  D.O.B.  18.09.10 Sire:  Luddenmore Fionn G441    Dam: Aughnamona Phebe A080 Sire of Dam:  TLA Prides Revival 25H
  4. Padraig & Margaret O'connor, Cloonroughan, Elphin, Co. Roscommon Boulea Elm K019  -  IE341031581019  -  D.O.B.  16.10.10 Sire:  Gurtavoher Lover E103  -  Dam:  Boulea Esther G792 Sire of Dam:  Mountgordon Pride
  5. Eamon Beirne, Oakfield, Strokestown, Co. Roscommon Dararea Grant  -  IE311307560266  -  D.O.B. 17.11.10 Sire:  Nakkeg Nord  - Dam:  Knockadrinan Bell F368 Sire of Dam:  Ebon Hill Extra Gold

All Irelands 2011 086

All Irelands 2011 078

Class 29: All Ireland Irish Angus bull (From 01.01.11- 28.02.11)

  1. Patrick Regan Jnr, Cloonmore, Ballyfarna, Claremorris, Co. Mayo Loughlynn Hurricane  -  IE271960370197  -  D.O.B.   05.01.11 Sire:  Tonroe Udi     Dam:  Loughlynn Lover H149 Sire of Dam:  Lawsonsford Bagatelle Z094
  2. Shane McKiernan, Drumcrow, Corlismore, Ballinagh,  Cavan Drumcarbin Lord Invincible L129   -  IE121289160129  -  D.O.B. 12.02.11 Sire:  Rawburn Lord Ross C216  -  Dam:  Gigginstown House Lady Ina Sire of  Dam:  KBJ Conquer  All
  3. G A & D Reynolds, Bunlahy, Aughnacliffe, Ballinalee, Co. Longford Bunlahy Hector  -  IE251261710260  -  D.O.B.  06.01.11 Sire:  Mogeely Joe H979  -  Dam:   Bunlahy bianca  H230 Sire of Dam:  Netherton Fabulous Cruz Y300
  4. Joseph J McCormack, Steil, Tulsk, Castlerea, Co. Roscommon Steil H Wilson  -  IE311355530188  -  D.O.B.  03.01.11 Sire:  Retties Dale Hogan G009   Dam:  Steil Winkle Sire of Dam:  Drumahillan Roy
  5. Denis Twomey, Farran, Causeway,  Co. Kerry Tubridmore Henry  -  IE191252470435  -  D.O.B.  01.02.11 Sire:  Ankonian Elixir  100,  Dam:  Greenvalley Urbane Sire of Dam:  DMM Distinction

All Irelands 2011 139

All Irelands 2011 084

Class  30: All Ireland Irish Angus bull (From 01.03.10 – 30.04.11)

  1. WJ O’Grady, Kilmore House, Kilkelly, Co. Mayo Kilkelly Hercules   -  IE272061350325  -  D.O.B.  05.03.11 Sire:  Nakkeg Nord 913   Dam: Towerhill Tara Sire of Dam:  Netherton Elsam   
  2. John & Cathy  Farrell,Mountdillon, Curraghroe,  Co. Roscommon Dillon Ham -  IE311321530198  -  D.O.B.  03.03.11 Sire: Coneyisland Legend  Dam: Dillon Claire  Sire of  Dam:  Nakkeg Nord
  3. Geraldine Shanley & Donal Spring, Bornacoola, Ck-On-Shannon Co. Letirm Aughnamona Hedian  -  IE231415330362  -  D.O.B.  22.04.11 Knockadrinan Bell Man J464   Dam:  Mohedian Niamh Sire of Dam:  Bohey
  4. Leo
  5. Jim Dockery, Towra, Shinrone,  Co. Offaly Towra Horatio  -  IE301473470112  -  D.O.B. 10.03.11 Sire:  Black Banner X1  of Idvies   -  Dam:  Antogher Treasa Sire of Dam:  Bohey Jasper             

All Irelands 2011 095

Class  31   All Ireland Irish Angus bull (From 01.05.11  onwards)  

  1. John & Mary Mullooly, Lavally, Strokestown, Co. Roscommon Lavally Horace -  IE311346320270  -  D.O.B.  01.05.11 Sire:  Annagh Fancy    -  Dam:  Lavally Lady Jemima A091 Sire of Dam:  Lofty of Lawsons Ford
  2. John Vaughan, Ballybreen, Kilfenora,  Co. Clare Kilcarragh Henry The Eighth  -  IE131273950304  -  D.O.B.  08.05.11 Sire:  Aynho Rossiter Eric B125       Dam:  Kilcarragh Cassy Sire  of  Dam:   Lisnanean William

All Irelands 2011 102

All Irelands 2011 097

Class no 32    Best  Pair  of animals bred by exhibitor.

  1. Tom Reynolds, Knockadrinan, Johnstons Bridge, Ck-On-Shannon,  Leitrim
  2. Edmund  & Betty O'Carroll, Cloghogue, Castlebaldwin,  Co. Sligo
  3. Michael & Oliver Flanagan, Moydrum Castle Pedigree Herds, Moydrum, Athlone.  Co. Westmeath
  4. Thomas Mulligan, Currycramp, Dromod, Co. Leitrim
  5. John & Cathy  Farrell,Mountdillon, Curraghroe,  Co. Roscommon 

Class   no  33     Best Group of  three

  1. Michael & Oliver Flanagan, Moydrum Castle Pedigree Herds, Moydrum, Athlone.  Co. Westmeath 
  2. Tom Reynolds, Knockadrinan, Johnstons Bridge, Ck-On-Shannon, Leitrim
  3. John & Cathy  Farrell,Mountdillon, Curraghroe,  Co. Roscommon 

All Irelands 2011 107

Class no 34   All Ireland Angus X   Heifer suitable for breeding or export Showing prominent Angus Characteristics (Strictly no pedigree)

  1. Anthony Dockery, Carrow, Elphin, Co. Rosommon
  2. Norman & Joy Little, Cavetown, Boyle,  Co. Roscommon
  3. William & Jennifer Jones, Creagh, Keenagh, Co. Longford

All Irelands 2011 116

All Irelands 2011 109

Tralee Show - 8th May 2011

Champion:  Clonmeen Elegance, Michael O'Connor, Curraghour East, Clonmeen, Banteer, Co. Cork

Mar- May 2011 136

Res Champion: Aughnamona Gionn Geraldine Shanley & Donal Spring, Bornacoola, Ck-On-Shannon, Co. Leitrim

Bandon Show - 22nd May 2011

Champion: Ballydacker George G505 Ben & Elaine Ryall Watergrasshill Co. Cork

Clonakilty Show - 12th June 2011

Champion: Ballydacker George G505 Ben & Elaine Ryall Watergrasshill Co. Cork

Pictures2011 178

Roundfort Show - 12th June 2011

Champion: Pat Murphy, Puntabeg, Charlestown, Co. Mayo

Res Champion: Pat Regan, Cloonmore, Ballyfarna, Claremorris, Co. Mayo

Athlone Show - 26th June 2011

Champion: Liscolvin Feena, Michael J Horan, Clooncran, Knockmore, Ballina, Co. Mayo

June Sale & JOS Russia 2011 033

Athlone Show Champion Exhibited by Grainne Horan, Ballina,  Mayo with John Appelbe Judge, and Kevin Diffley  - President Irish Angus

Res. Champion: Caulry General T&A Fitzgerald, Glebe House, Mountemple, Moate, Co. Wesmeath

June Sale & JOS Russia 2011 037

Athlone Reserve Champion Exhibited by Anselm Fitzgerald, with John Appelbe Judge, and Kevin Diffley President Irish Angus

June Sale & JOS Russia 2011 027

Louise Mullen winner of Young Handler Class with John Apppelbe Judge.

Barryroe Show - 9th July 2011

Champion: John Tait, Midleton, Cork

Res Champion: Eustace Burke, Carrigaline, Cork

Ballina Show - 10th July 2011

Champion: Currower Edmund Michael J Horan, Clooncran, Knockmore, Ballina, Co. Mayo

Res Champion: Pat Murphy, Puntabeg, Charlestown, Co. Mayo

Mullingar Show - 10th July 2011

Champion: Angela Armsrong McFadden, Gibstown, Navan, Co.Meath

Res Champion: Tommy Beirne, Mohill, Co. Leitrim

Carbery Show - 21st July 2011

Campion: Bryan O'Halloran, Templemartin, Bandon, Cork

Res. Champion: James Kingston, Coolkirky, Riverstick, Cork

Newcastlewest Show - 17th July 2011

Champion: Luddenmore Rosa Erica J042, Denis Twomey, Farran, Causeway,  Co. Kerry

Res Champion: Pat Meehan, Marl Park, Pallaskenry, Limerick

Longford Show - 23rd July 2011

Champion: Owenmore Freda Anthony Scanlon, Carnaree,, Ballymote, Sligo

longford show 2011 013

Res Champion: Knockadrinan Tibbie Man, Tom Reynolds, Bornacoola, Co. Leitrim

Bonniconlon Show - 1st August 2011

Senior Champion: Michael Horan, Clooncran, Knockmore, Ballina, Co. Mayo

Junior Champion: Edmund O'Carroll, Castlebaldwin, Co. Sligo

Castlerea Show - 1st August 2011

Champion: Dermott Kilcrann, Lodge Lane, Tarmonbarry, Co. Roscommon

Res Champion: Padraig & Margaret O'Connor, Cloonroughan, Elphin, Co. Roscommon

Cloone Show - 1st August 2011

Champion: Tommy Beirne, Cloone, Co. Leitrim

Res Champion: G   A  & D Reynolds, Ballinalee, Co. Longford

Nenagh Show - 1st August 2011

Champion: Edward Dudley, Templemore, Co. Tipperary

Res. Champion: Matt Goulding, Kilmore , Ballyduff, Co. Kerry

Ballinamore Show - 9th August 2011

Champion: Tommy Beirne, Cloone, Co. Leitrim

Res Champion: Tom Reynolds, Bornacoola, Co. Leitrim

Tullamore Show - 14th August 2011

Champion: Angela Armstrong, Gibbstown, Navan, Co. Meath

Res. Champion: Pat Meehan, Pallaskenry, Co. Limerick

 IRISH ANGUS CATTLE SOCIETY ALL IRELANDS 2011

Pre-conditions for entry to all qualifier classes – show championships and RDS Champion of Champion awards.

(A).   Owner of each animal exhibited  must be a member of the Irish Angus Cattle Society for a minimum period of 3 months preceeding the Irish Angus Cattle Society All Ireland  finals at Strokestown show on September 10th 2011  and each animal entered must also have been registered in the owners name  in the herd book of the Irish Angus Cattle Society for a minimum period of  3 months preceeding the Irish Angus Cattle Society All Ireland finals at Strokestown Show.     

 For each individual qualifying show owner of each animal exhibited must be a           member of the Irish Angus Cattle Society and each animal entered must also have been registered in the owners name in the herd book of the Irish Angus Cattle Society.

(B)  Date of birth & Tag number/Herd Book number  must be clearly shown for            each entry and this information shall be displayed in the Show catalogue

(C) All exhibitors must have their Irish Angus Cattle Society Herd Book certificate      available for production to the Irish Angus Cattle Society’s representative in accordance with the requirements of clause A above.

Qualifier for Irish Angus All Ireland Senior Male Championship & Senior Female Championship 

All pedigree Angus Cattle born before 1/9/10 and satisfying the above pre- conditions are eligible. One or more qualifiers to go forward to the All Ireland Irish Angus Senior  Championship final on September 10th 2011 at Strokestown Show.

 Qualifier for Irish Angus All Ireland Junior Bull & Heifer Championship

There are six categories:

  • Class A  Bull calf born  1/9/10  -  31/12/10
  • Class B  Bull calf born  1/1/11   -  28/02/11
  • Class C  Bull calf born  1/3/11  onwards     
  • Class D   Heifer calf born 1/9/10  -  31/12/10
  • Class E   Heifer calf born 1/1/11  -  28/02/11
  • Class F    Heifer calf born 1/3/11 onwards 

One or more  qualifiers from each category to go forward to the All Ireland Irish Angus Junior Bull and Heifer Championship finals on 10th September 2011 at Strokestown Show.  There will be one champion for Each class and one overall Junior champion selected at the finals.

Show  Classes  - Overall Angus  Champion  -  Sash & Voucher            

Reserve  Angus Champion  - Special  Rosette

SPONSORS:

AW Ennis,  Kepak, Progressive Genetics, Connacht Gold, Tom Tighe Agri Supplies,  FBD Insurance,  RDS .

a_shows_4
showssub